Minimálny kvalifikačný rámec pre mimovládnych aktérov bol prezentovaný dňa 12. septembra na jedinečnej národnej konferencii o dobrovoľníctve v civilnej ochrany na Slovensku. Konferencia sa konala aj pod záštitou š.t. Kurilovskej v priestoroch Akadémie policajného zboru SR. Na konferencii zazneli množstvo príspevkov ohľadom riadenia mimoriadnych situácií s hromadným postihnutím osôb.
Čo je dobrovoľný spoločný kvalifikačný rámec pre zapojenie neštátnych aktérov do reakcie na katastrofy a mimoriadne udalosti?
Dobrovoľná kvalifikačná norma bola vytvorená na základe sérií konzultácií s mimovládnymi organizáciami, zástupcov civilnej ochrany a krízového riadenia, univerzít a individuálnych expertov z krajín V4. Spoločná norma je dostupná, prístupná, akceptovateľná a prispôsobiteľná pre všetkých aktérov, ktorí ju budú aplikovať v rámci prípravy, reakcie a obnovy územia a komunít v prípade mimoriadnych udalostí, krízy a katastrofy.
Spoločná kvalifikačná norma angažovanosti a zodpovednosti neziskového sektoru a ostatných neštátnych organizácií je založená na počiatočnom sebahodnotení organizácií s cieľov identifikácie reálneho potenciálu a aktuálnej situácií organizácií. Mnoho skupiny mimovládnych organizácií a dobrovoľných združení poskytujú rôzne služby pre občanov, pričom prostredníctvom seba-hodnotiaceho nástroja dokážu identifikovať špecifiká a profil služieb a činností, ktoré sú poskytované v rámci reakcie na mimoriadne situácie, keďže si vyžadujú osobitnú prípravu a zodpovedností, ktoré vyplývajú z núdzovo stí a porušenia základných služieb a potrieb, či práv zasiahnutej populácie/komunít.
Po prvé, je dôležité aby organizácie vedeli identifikovať správne okruh svojho pôsobenia v rámci pripravenosti a reakcie na mimoriadne udalosti. Preto bol vyvinutý dostupný online nástroj pre sebahodnotenie a identifikáciu personálu a prostriedkov a porovnať ich s minimálnym požiadavkám pre poskytovanie daných záchranných, prípravných, preventívnych činností. Nástroj je dostupný na dm.civilprotection.sk a obsahuje min. súbor potrebných špecialistov, vybavenia a materiálnych zásob pre výkon konkrétnej činností v rámci krízového riadenia. Súbor identifikovaných síl a prostriedkov pomáha zainteresovaným mimovládnym organizáciám, filantropickým subjektom, akademickým pracovníkom, IT a ďalším podnikom určiť možnosti reakcie na katastrofy a obnovy.
Po druhé zakladajúcich členov V4 kvalifikačnej normy sa zhodli na definície 6 základných oblastí, ktoré musia byť predmetom vzdelávania a prípravy záchranného a humanitárneho personálu a zároveň byť zakomponované aj do organizačných štruktúr a kódexu správania:
Štandard 1 bezpečnosť a ochrana prostredia a osôb/populácií pred nebezpečenstvami a zasiahnutých katastrofami,
Štandard 2 monitorovanie a rýchle hodnotenie,
Štandard 3 interoperability a koordinácia kapacít vrátane štandardných operačných postupov, krízových a pohotovostných plánov
Štandard 4 Role, kompetencie a technické normy poskytovaných služieb
Štandard 5 crowd sourcing a mobilizácia zdrojov využívanie nástrojov a služieb spolupráce na zdieľanie informácií,
Štandard 6 informácia a vzdelávania zasiahnutej populácii Komunikácia a zdieľanie informácie a koordinácie činností pri zotavení.
Príspevok V4DRR je súčasťou zborníku konferencie.