V4DRR na TÚKE

Študenti na technickej univerzite v Košiciach sme zápolili do vzdelávania ohľadom spoločných kvalifikačných protokolov pre nestatných organizácií, ktorí riadia profesionálnych reakcií alebo vedia osvetové akcie pre komunity v rámci odolnosti na dobrovoľníckej báze. Séria prednášok sa realizujú od októbra do konca roka v rámci projektovej iniciatívy SDI V4DRR určená pre budovanie kapacít neštátnych aktérov. Iniciatívu realizujeme s podporou Medzinárodného Vyšehradského Fondu.

Na TÚKE spolupráca so študentmi prebieha kombinovanou formou lekcií a diskusií so študentmi, tým spôsobom ich motivujeme k pochopeniu roly krízových manažérov a interoperability medzi všetkých aktérov. Učebnicový príkladom je nedávna pandémia, ukrajinská humanitárna kríza, rozsiahle prírodné nebezpečenstvá, ako sú záplavy, zemetrasenia, tornáda a iné mimoriadne udalosti v krajinách V4 jasne poukazujú na to, že zapojenie mimovládnych organizácií, vedy, výskumu a širokej verejnosti je neoddeliteľnou súčasťou ochrany a bezpečnosti obyvateľstva, poskytovania záchranných a likvidačných prác, vrátane núdzového a dočasného ubytovania, zásobovania, evakuácií a hromadnej vakcinácie. Je tiež dôležité uznať úlohu, ktorú zohrávajú pri poskytovaní solidarity a podpory v náročných časoch vykonávaním dôkladného hodnotenia škôd a poskytovaní okamžitej pomoci pri obnove alebo výstavbe základnej infraštruktúry.

Študenti sa učia prečo uprednostnením koordinácie aktérov vedie k lepšiemu riešeniu materiálnych potrieb, psychologických a behaviorálnych dopadov a rýchlemu zotavenia. Poukazujeme na úlohu mimovládneho sektoru a vedeckých agentúr v oblasti civilnej ochrany je poskytovať pomoc vládnym agentúram zodpovedné za ochranu života, zdravia a majetku občanov pred prírodnými a ľudskými nebezpečenstvami v čase mieru.  V každom štáte V4 jestvujú normy ohľadom licencovania zdravotných záchranných zložiek, legislatívne pravidlá fungovania pátracích, či hasičských tímov, ktoré sú riadené podľa organizačných štruktúr a v súlade s dostupnými metodickými usmerneniami. Pričom ostatné organizácie, dobrovoľníci a technickí experti z výskumného a technologického prostredia nezdieľajú spoločný kvalifikačný, komunikačný alebo koordinačný operačný protokol, a nie je vždy aplikujú európske a medzinárodné postupy núdzových zásahov alebo humanitárnych zásad poskytovania pomoci. Ich príprava a vzdelávanie prebieha sporadicky podľa možnosti a dostupných prostriedkov, pričom v oblasti riadenia mimoriadnych udalostí prinášajú bezpodmenečné hodnotné poznatky, schopnosť efektívnej reakcie a zručností z rôznych sektorov.